Pages Navigation Menu

taksówka Warszawa. Majercars

Kilka odstępstw od reguły

Kilka odstępstw od reguły

Wiele osób, które podróżują rowerami nie zdaje sobie najmniejszej sprawy jak wiele łamie przepisów. Czy każdy rowerzysta wie, że nie może jeździć chodnikiem, że miejscem dla niego oczywiście jest pas drogowy, razem w sąsiedztwie z innymi samochodami. Wiele zakazów i nakazów, nurtujących pytań, na które często swoją odpowiedź możemy znaleźć w kodeksie drogowym.

Pierwsze pytanie, jakie nasuwa się nie tylko młodemu człowiekowi, czy rowerzysta może jechać po chodniku? Wszelkie normy i przepisy jasno twierdzą, że niestety, lecz nie może. Pozostaje nam tylko czekać na chwile, która szybo nie nadejdzie i dostosować się do obowiązujących zasad. Warto zatem zwrócić uwagę, kiedy można jechać naszym rowerem, a będzie bezpiecznie zarówno dla nas jak i pozostałych osób, które korzystają z drogi.
Warto się zastanowić, w którym momencie możemy skorzystać z chodnika, wspólnego miejsca da innych osób. Zasada ogólnie brzmi, że chodnik jest wyłącznie dla pieszych, bywają wyjątki, jak chociażby moment gdy jedziemy z dzieckiem poniżej 10 lat na rowerze, w czasie złej pogody, gdy napotka nas śnieg, ulewa, silny wiatr, mgła czy też gołoledź. Czy sto wszystko? Oczywiście, że nie, ostatnim wariantem oczywiście jest zaistnienie trzech warunków jak chodnik ma 2 metry szerokości, na jezdni dozwolony jest ruch szybszy niż 50 km na godzinę, a także nie ma drogi dla rowerów.

Często jednak rowerzyści zapominają o przepisach i niestety wykorzystują nagminnie chodnik, którym poruszają się pieszy. Obawiają się oni o siebie, ale nie tylko, także o swoje dzieci.