Press ESC to close

Zakup kamerki samochodowej – inwestycja w bezpieczeństwo?

Któż z nas nie uwielbia podróży? Zwiedzanie nowych miejscówek potrafi wzbudzać w nas niesamowite emocje. W zagraniczne wojaże często udajemy się samolotem. Co jeśli jednak czeka nas podróż krajowa? Wtedy wsiadamy za kierownicę samochodu. Nasze polskie drogi natomiast są coraz bardziej przepełnione pojazdami różnej maści. W takiej sytuacji nietrudno o kolizję lub wypadek. Jak udowodnić swoją rację gdy już dojdzie do bardzo nieprzyjemnej sytuacji? Doskonale spisze się tu kamerka samochodowa!

Dlaczego warto stawiać na kamerkę samochodową?

Kamerka samochodowa zwana także wideorejestratorem to sprzęt mogący przydać się nam w naprawdę wielu sytuacjach – bez względu na to, czy jeździmy po mieście, czy też wybieramy się w dłuższe trasy. Dobra kamerka zabezpiecza interesy kierowcy w wielu nieoczekiwanych sytuacjach. 

Wśród tych najważniejszych warto wymienić:

– kolizje parkingowe – zarówno podczas przemieszczania się na parkingach, jak i podczas postojów,

– wypadki i kolizje drogowe – poprzez rejestrowanie trasy przejazdu naszego samochodu oraz – w niektórych sytuacjach – monitorowanie przestrzeni za nim,

– pozostałe potencjalnie niebezpieczne sytuacje na drodze – agresywne zachowania ze strony innych kierowców, łamanie przez nich przepisów itp.

Nagrania rejestrowane przez wideorejestratory przechowywane są na kartach microSD bądź w chmurze. Dzięki temu możliwe jest wygodne pobieranie ich na dysk twardy komputera oraz udostępnianie (w razie potrzeby) ubezpieczycielowi lub organom ścigania.

Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kamerki samochodowej?

Czy wybór odpowiedniej kamerki samochodowej to trudne zadanie? Niekoniecznie! Na rynku mamy dostępne całe mnóstwo ciekawych modeli urządzeń tego typu. Jedynie nieliczne oferują nam jednak bardzo przydatne rozwiązania.

Dobrej klasy wideorejestratory wyposażone są w dodatkowe moduły – GPS oraz Wi-Fi. Pierwszy z nich jest bardzo przydatny w kwestii gromadzenia danych związanych z przebiegiem naszej trasy. Nie dość, że zarejestruje on trasę naszej podróży, to jeszcze zapisze informacje o tym, z jaką prędkością się poruszaliśmy. To bardzo ważne dane gdy dojdzie do kolizji bądź wypadku – mogą pomóc organom ścigania ustalić jego dokładny przebieg. 

Wi-Fi może się okazać natomiast przydatne przy łączeniu naszego urządzenia mobilnego z kamerką w celu zgrania wideo na kartę pamięci smartfona lub tabletu.

Dobre kamery samochodowe oferują nam tryb nocny, który zapewnia wysoką jakość rejestrowanych materiałów wideo także podczas podróży w trudnych warunkach oświetleniowych – na przykład gdy zapadnie zmrok. Wbrew pozorom wiele zdarzeń drogowych ma miejsce właśnie po zapadnięciu zmroku. 

Przydatnym rozwiązaniem jest także tryb parkingowy. Pomaga on w ustaleniu sprawcy kolizji podczas postoju samochodu na parkingu. Aby jednak osiągnąć w jego przypadku pełną skuteczność, konieczne jest zapewnienie mu zewnętrznego źródła zasilania, z którego wideorejestrator będzie korzystał po odcięciu dostępu do gniazda 12 V. Takie przydatne rozwiązania oferują kamery samochodowe Nextbase.