Press ESC to close

Czy wiek opony ma znaczenie?

Opony stanowią jedyny punkt kontaktu samochodu z nawierzchnią drogi, dlatego ich odpowiednia kondycja jest niezwykle istotna. Jednym z czynników wpływających na wydajność ogumienia jest jego wiek.

Opony samochodowe ulegają naturalnemu procesowi starzenia. W miarę upływu czasu tracą swoje właściwości, które były kiedyś gwarantem bezpiecznej jazdy. Dlatego warto wiedzieć, kiedy przestają one być odpowiednie do użytku i po czym poznać, że konieczna jest ich wymiana.

Naturalne procesy

Ogumienie starzeje się niezależnie od ilości przejechanych kilometrów i tego, czy w ogóle jest użytkowane. Producenci zalecają, aby wymieniać opony co 5-6 lat, nawet jeśli bieżnik wydaje się wciąż wystarczająco głęboki. To dlatego, że starzejące się opony mogą tracić elastyczność, co wpływa na przyczepność i bezpieczeństwo jazdy. Jeżeli od daty ich produkcji minęło 10 lat, uznaje się, że bezzwłocznie należy je wymienić na nowe. Na klassikauto.pl (https://klassikauto.pl/wymieniac-opony-w-klasyku/) można przeczytać, że o wieku ogumienia muszą pamiętać również posiadacze klasycznych samochodów, którzy przykładają wagę do wyglądu oraz oryginalności montowanych elementów.

Warunki przechowywania

Warunki, w jakich przechowujesz opony, również wpływają na ich trwałość. Ogumienie należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, z dala od promieni słonecznych, źródeł ciepła i wszelkich substancji chemicznych. Po sezonie należy je dokładnie umyć. Niewłaściwe przechowywanie może przyspieszyć procesy starzenia. Dobrze też pamiętać o prawidłowym układania nieużywanych opon, wówczas uniknie się uszkodzeń struktury wewnętrznej. Więcej na ten temat pisze m.in. Autokult (https://autokult.pl/jak-wlasciwie-przechowywac-opony,6809126299784833a).

Jak odczytać wiek opony?

Aby dowiedzieć się, kiedy zamontowane w naszym samochodzie opony zostały wyprodukowane, należy znaleźć oznaczenie DOT na bocznych ściankach. Ostatnie cztery cyfry w reprezentują datę produkcji opony, gdzie pierwsze dwie to numer tygodnia, a kolejne to rok produkcji. Na przykład, oznaczenie “3022” oznacza, że opona została wyprodukowana w 30. tygodniu roku 2022.